Karácsony Gergely a Fővárosi Közgyűlés ülését követően elmondta, a testület által elfogadott új szmsz sokkal demokratikusabb döntéshozatalt tesz lehetővé, amely erősíti az állampolgárok közvetlen részvételi lehetőségeit, a döntéshozatalok átláthatóságát, valamint az ellenzéki jogosítványokat is. Bejelentette: a jövő évi fővárosi költségvetés egymilliárd forintjáról a budapesti polgárok közvetlenül dönthetnek majd, kikérik a véleményüket, hogy az összeget mire használják fel. A részvételi költségvetés bevett gyakorlat sok nyugat-európai nagyvárosban – jegyezte meg Karácsony Gergely.
Közölte azt is, hogy az új szmsz létrehozza azt a lehetőséget, hogy állandó párbeszédet nyissanak a budapestiekkel, akik kezdeményezhetik valamely fontos ügy napirendre vételét, vagy konzultációt kérhetnek bizonyos ügyekben a főváros vezetésével. A főpolgármester elmondta, az szmsz módosítása növeli az átláthatóságot, hiszen megszünteti azt a gyakorlatot, hogy a képviselőknek a közgyűlés ülésen kiosztott előterjesztésekről kelljen vitatkozniuk. Még a legsürgősebb esetben is a közgyűlés előtt legalább két nappal az előterjesztéseknek el kell készülniük – közölte.
Kiemelte: a módosítással fontos jogosítványokat állítanak helyre, a szmsz így rendelkezik a frakciókról, növeli a képviselők időkeretét a vita során, a bizottságok szerepét a döntéshozatalban, valamint a közgyűlésben újra lesznek interpellációk és napirend előtti felszólalások. Karácsony Gergely hangsúlyozta: nincs olyan pontja az új szmsz-nek, amely jogosítványokat venne el bárkitől, vagy bővíteni a főpolgármester lehetőségeit a döntéshozatalban.
A Lánchíd felújításáról szólva elmondta, tudomásul veszik, hogy a kormány nem akar több forrást biztosítani a rekonstrukcióra. A fővárosnak sok évtizedes adóssága a Lánchíd felújítása, és egyre inkább tarthatatlan helyzet kezd kialakulni – tette hozzá. Közölte, a Fővárosi Közgyűlés szerdán egy új közbeszerzési eljárás mellett döntött, megvizsgálják, hogyan lehet finanszírozhatóvá tenni a beruházást. Nyílt versenyen szeretnék letörni az eddigi ajánlatok árait - tette hozzá Karácsony Gergely. Elmondta, szeretnének társadalmi vitát indítani arról, hogy mire használják hosszabb távon a Lánchidat, "hogyan képzeljük" el a történelmi belvárost, a rakpartokat, a Széchenyi István teret.